MayaLabs Discussion Area

Suomeksi (Finnish only) => MLInvoiceen liittyvä keskustelu => Topic started by: maiius on 17.01.18 - klo:14:30

Title: Tuotteiden järjestäminen lisäysjärjestykseen
Post by: maiius on 17.01.18 - klo:14:30
Moikka ja kiitos mahtavista uudistuksista tähän uusimpaan versioon! :) Me siirryimme suoraan MLInvoicen versiosta 1.13.0 tähän uusimpaan (1.16.1). Hyviä parannuksia tullut. Mutta yksi asia meni huonompaan suuntaan. Aiemmin tuotteet on pystynyt järjestämään lisäysjärjestyksen mukaan, mutta tämä ei ole enää uusimmassa versiossa mahdollista. Ensimmäisessä sarakkeessa, jossa lukee järj.nro on siis aiemmin ollut tuotteen järjestysnumero, jolla on siis saanut uusimmat tuotteet alkuun, mutta nyt niitä ei enää ole. Saako tätä enää palautettua mitenkään?

Pahoittelut, jos tätä on jo jossain muualla selitetty.
Title: Re: Tuotteiden järjestäminen lisäysjärjestykseen
Post by: Ere Maijala on 27.01.18 - klo:20:55
Moi!

Erikoista, sillä minulla järjestysnumerot kyllä näkyvät siinä ekassa sarakkeessa. Tapahtuuko sama, jos kokeilee selaimen privaattimoodilla tms.? Näkyvätkö järjestysnumerot itse tuotteen tiedoissa?

--Ere
Title: Re: Tuotteiden järjestäminen lisäysjärjestykseen
Post by: maiius on 30.01.18 - klo:17:56
Eivät näy privaattimoodissakaan, eivätkä kyllä myöskään tuotetiedoissa. Olisivatkohan nuo voineet jotenkin kadota päivittämisen myötä..? Itse en päivitystä ohjelmaan ajanut, vaan firman it-vastaava. Voin kysyä tietysti häneltä, pystyykö hän näkemään, mitä tuossa päivityksessä on tapahtunut.
Title: Re: Tuotteiden järjestäminen lisäysjärjestykseen
Post by: Ere Maijala on 30.01.18 - klo:22:04
Päivityksissä ei pitäisi olla mitään sellaista, mikä voisi sotkea product-taulua, ainoastaan useita sarakkeiden lisäyksiä. Toki tietokannasta voi vielä tarkistaa, onko order_no-sarakkeessa sisältöä.
Title: Re: Tuotteiden järjestäminen lisäysjärjestykseen
Post by: maiius on 19.02.18 - klo:16:20
Nyt vasta sain katsottua tämän. Ja totta tosiaan, order_no-sarake on tyhjä. Sitä se ei ennen päivitystä ollut. Pitää selvitellä, saisiko tiedot palautettua varmuuskopioista. Ihmetellä täytyy, miten tuo tyhjentyminen on voinut tapahtua...

Toinen juttu, mikä kävi tässä ilmi, on että jos arkistosta hakee jonkun tietyn asiakkaan laskuja ja avaa jonkun laskun ja palaa sen jälkeen hakutuloksiin (selaimen paluu-napilla), niin hakutulos on nollautunut. Aiemmin pääsi takaisin hakutuloksiin.

-maiius
Title: Re: Tuotteiden järjestäminen lisäysjärjestykseen
Post by: Ere Maijala on 19.02.18 - klo:17:12
Tuo hakutuloksen nollautuminen on tarkoituksella tehty. Aiemmin kävi helposti niin, että vanha rajaus jäi huomaamatta päälle. Kumpikaan ei toki ole ihan optimaalista..
Title: Re: Tuotteiden järjestäminen lisäysjärjestykseen
Post by: maiius on 21.02.18 - klo:14:33
Ok, kyllä tuon kanssa pystyy elämään, mutta se oli meidän kannaltamme ihan hyödyllinen ominaisuus. Tällä erää ei muita kummastuksen aiheita. Erityisen suuri kiitos siitä, että nyt ohjelma erottelee laskulla verokannat! :)

-maiius